Najlepsi z Najlepszych 4.0
Studenci koła naukowego SKN UbiCOMP przy Instytucie Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej realizują projekt w ramach programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” zgodnie z umową MNiSW/2020/44/DIR/NN4 p.t.: Udział studentów w międzynarodowych konferencjach naukowych z dziedziny interakcji człowiek – komputer.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem realizacji projektu badawczego jest opracowanie nowoczesnych i innowacyjnych technologii użytkowych, ich prototypów wysokiego poziomu, a następnie organizacja badań naukowych w obszarze czynników ludzkich w systemach informatycznych. Opracowane technologie staną się przedmiotem publikacji naukowych na czołowych konferencjach w dziedzinie interakcji człowiek-komputer oraz zgłoszeń konkursowych na międzynarodowe konkursy i wystawy wynalazczości i innowacji.
Przedmiotem badań grupy studentów jest implementacja systemów interakcji człowiek-komputer (HCI) w różnych aspektach życia oraz zbadanie ich wpływu na zachowanie użytkowników. Udział w konferencjach zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu HCI o następującej tematyce:
- interaktywny system wspierający naukę gry w golfa, oparty na połączeniu techniki sensorowej z multimodalnym systemem informacji zwrotnej dla użytkownika,
- wykorzystanie robotyki w kontaktach ludzi ze zwierzętami, na potrzeby nowoczesnej terapii fobii oraz wzbogacenia doświadczenia odwiedzających ogrody zoologiczne,
- nowoczesne systemy kontroli dostępu i bezpieczeństwa miejsca zamieszkania,
- narzędzia wizualizacji i analizy danych i obrazów tomograficznych z wykorzystaniem technik rozszerzonej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji
- narzędzia wspierania osób niepełnosprawnych wykorzystujące zmysł dotyku jako sposobu komunikacji człowiek-komputer
- systemy wspierania opieki nad osobami starszymi w zakresie zarządzania przyjmowaniem leków
Prace studentów prezentowane są na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych oraz na międzynarodowych konkursach wynalazczości i innowacji.
Wartość projektu: 142 264,71 PLN
Dofinansowanie projektu z EU: 119 900,68 PLN



